Leiebil - innregning av utgifter i skattekostnad

Service-Skatt

En personbil og en lastebil er en av de vanligste bedriftsmidlene. Den siste tiden har gründere praktisert bruk av kjøretøy i selskapet på grunnlag av en låneavtale eller – like populær – leieavtale. Å drive et kjøretøy på grunnlag av en låneavtale gir visse skattemessige konsekvenser. Metoden for å avgjøre kostnadene ved bruk av den leide bilen kan skape tvil. Artikkelen forklarer hvordan du gjør opp en leid bil på grunnlag av en låneavtale og hvordan du inkluderer en ansvarsforsikring i skattekostnadene.

Hva er billån?

Låneavtalen er regulert av Civil Code. I henhold til art. 710 i Civil Code "Ved utlånsavtalen forplikter långiver seg til å la låntaker, for en bestemt eller ubestemt periode, bruke gjenstanden som er gitt ham gratis til dette formålet.". Dessuten er ikke utlån det samme som å leie, fordi det er gratis. Formen på låneavtalen er ikke lovregulert, derfor kan dette dokumentet lages skriftlig eller muntlig. Det skal imidlertid bemerkes at muntlige kontrakter ofte stilles spørsmål ved skatterevisjoner, så det er verdt å sørge for at kontrakten inngås skriftlig - for bevisformål. Malen til låneavtalen finnes i artikkelen: Billånsavtale - mal med diskusjon. Det skal også bemerkes at bruken av kjøretøyet under låneavtalen innebærer at brukerne av eiendommen etter denne avtalen i de fleste tilfeller vil bli pålagt å bevise inntekt på denne kontoen. Samtidig er verdien av gratis ytelser fra skattegruppe I eller II (oppført i bestemmelsene om arve- og gaveavgift) fritatt for skatt. Dette bekreftes av art. 21 sek. 1 pkt. 125 i personskatteloven, hvoretter "Verdien av naturalytelser og andre vederlagsfrie ytelser, beregnet i samsvar med art. 11 sek. 2-2b, mottatt fra personer som inngår i skattegrupper I og II i betydningen av bestemmelsene om skatt på arv og gaver, med forbehold om 2. ledd. tjue”. Fastsettelsen av verdien av den vederlagsfrie fordelen er beskrevet i artikkelen: Vederlagsfri forretningsaktivitet. I henhold til art. 14 sek. 1 i lov om arve- og gaveavgift omfatter enkelte skattegrupper:

  1. til gruppe I - ektefelle, etterkommere, ascendenter, stesønn, svigersønn, svigerdatter, søsken, stefar, stemor og svigerforeldre;
  2. til gruppe II - etterkommere av søsken, søsken av foreldre, etterkommere og ektefeller av stebarn, ektefeller av søsken og søsken av ektefeller, ektefeller av søsken av ektefeller, ektefeller av andre etterkommere;
  3. til gruppe III - andre kjøpere.

Eksempel 1.

Mr. Marcin driver et enkeltpersonforetak. Moren hans bestemte seg for å låne ham personbilen hennes. Vil vi derfor generere inntekter fra gründeren vår?

Nei, fordi mamma tilhører skattegruppe I, er det mulig å benytte seg av fritaket for arve- og gaveavgift.

Dette bekreftes også av skattekjennelsen fra direktøren for den nasjonale skatteinformasjonen av 1. februar 2018, filnummer 0115-KDIT3.4011.3.2018.1.WR, hvor du kan lese:

Som angitt i søknaden, driver søkeren en virksomhet som han bruker en personbil utlånt til ham av hans svigerfar.

(...) inngåelsen av en personbillånsavtale mellom søkeren og hans/hennes vitnesbyrd for behovene til ikke-landbruksvirksomheten utført av søkeren vil generere inntekter fra gratis ytelser. Denne inntekten (inntekten) er imidlertid fritatt for personskatt, på grunn av at låneavtalen er inngått mellom personer som inngår i skattegruppe I etter bestemmelsene om arve- og gaveavgift og derfor omfattes av bestemmelsene. av kunst. 21 sek. 1 pkt. 125 i personskatteloven”.

Eksempel 2.

Som en del av virksomheten hennes bruker fru Daria kjæresten sin bil, som hun fortsatt har et uformelt forhold til. Siden partneren ikke tilhører skattegruppe I eller II, vil det oppstå inntekter fra gratis ytelser fra Darias side, fordi skattyteren som bilen ble lånt ut til, bør føre denne inntekten. Viktigere er at denne inntekten skal tilsvare markedspriser, i forhold til leieprisen for en slik bil på markedet. Temaet for beskatning av låneavtale omtales i detalj i artikkelen: Bruk av bil under låneavtale og inntekt.

Leiebil - kostnadsoppgjør

Løpende utgifter som påløper for en leid personbil skal regnskapsføres på samme måte som utgifter knyttet til bruk av bilen på grunnlag av leie-, leasing- eller annen tilsvarende kontrakt – dvs. (ved privat og yrkesmessig bruk) begrensende til 75 % av kostnadene i KPiR. På den annen side, under merverdiavgift, er et personbil underlagt 50 % momsfradrag. Ved låneavtale gjelder ikke 20 %-grensen, fordi muligheten for slik begrensning av driftskostnadene følger av art. 23 sek. 1 pkt. 46 i PIT-loven, hvoretter 20 %-grensen anvendes på utgifter til bruk av personbil som eies av skattyter som driver næringsvirksomhet og ikke er en eiendel. I denne situasjonen er ikke den leide bilen skattyterens eiendom, derfor gjelder ikke kostnadsbegrensningen på 20 %.

For at skattyter skal kunne trekke 100 % merverdiavgift fra denne typen kostnadsfaktura og inkludere den totale nettoverdien av kostnaden i KPiR, må den også:

  • rapporter kjøretøyet til skattekontoret via VAT-26-skjemaet;
  • bruke kjøretøyet utelukkende til forretningsformål;
  • holde oversikt over kjøretøyets kjørelengde;
  • utarbeide regelverket for bruk av kjøretøyet i virksomheten.
Dersom minst ett av de fire vilkårene ikke er oppfylt, er det mulig å trekke fra 50 % mva, mens kostnaden kan være 75 % av summen av nettoverdien og ikke trukket mva, dvs. 75 % × (nettoverdi + 50,- % mva). Når det gjelder momsfrie skattytere, er det tilstrekkelig å bruke kjøretøyet kun i næringsøyemed for å fakturere kostnadene i full verdi. For bevisformål å bruke kjøretøyet kun i denne formen, anbefales det å føre oversikt over kjøretøyets kjørelengde. I dette tilfellet er det ikke nødvendig å melde kjøretøyet til kontoret eller utarbeide forskriften. Det er nok at det faktum at bilen kun brukes i selskapet vil bli bekreftet av et kilometermerke.

Start en gratis 30-dagers prøveperiode uten betingelser!

Eksempel 3.

Entreprenør Adrian, en aktiv momsbetaler, bruker en personbil leid til blandede formål (både privat og til forretningsformål). Hvordan skal fakturaen for reparasjonen av denne bilen bokføres, hvis bruttoverdien var PLN 738 (netto: 600, mva: 138)?

I dette tilfellet kan skattyter bare trekke fra 50 % av merverdiavgiften, det vil si PLN 69. På den annen side vil KPiR inkludere 75 % av nettoverdien og ikke-fratrukket merverdiavgift, dvs. PLN 501,75, fordi 75 % × (600 + 50 % x 138) = PLN 501,75.

Eksempel 4.

En aktiv merverdiavgiftsbetaler rapporterte det leide kjøretøyet til skattekontoret via moms-26. Han bruker kjøretøyet kun i selskapet, har utarbeidet bruksvilkårene og har kjørt kilometerprøve samtidig. Vil den trekke hele momsbeløpet fra drivstofffakturaen til et beløp på PLN 123 brutto, og inkludere 100 % av nettoverdien i kostnadene?

Ja, på grunn av at alle fire vilkårene er oppfylt, vil hele momsbeløpet være PLN 23 i MVA-registeret, og PLN 100 i KPiR.

Utlånt bilpolicy - hvordan bestiller du?

Politikk for en leid personbil, i henhold til Art. 23 sek. 47 i PIT-loven, er det ikke regnskapsført på samme måte som andre utgifter knyttet til bruken - det dekkes ikke av 75 %-grensen. Ansvars- og ulykkesforsikring for leid bil er fradragsberettiget i full verdi. Situasjonen er annerledes når det gjelder ekstra AC- og GAP-forsikring, som gjøres opp avhengig av verdien på bilen som er tatt i bruk for forsikringsformål. Hvis denne verdien ikke overstiger PLN 150 000, kan AC og GAP inkluderes i KPiR i sin fulle verdi. Ellers bør verdien som utgjør den skattemessige fradragsberettigede kostnaden beregnes i henhold til formelen:

(150 000 / bilverdi antatt for forsikringsformål) × AC- eller GAP-poliseverdi.

Ved regnskapsføring av forsikringen av en leid bil er det ingen betydning for bruksformen til kjøretøyet, det vil si om det er blandet (bedrift-privat) eller kun i forretningsøyemed.

Dette bekreftes også av skattekjennelsen fra direktøren for riksskatteopplysningene av 27. mai 2019 med filreferansenummer 0114-KDIP2–2.4010.105.2019.1.AG, hvor du kan lese:

I henhold til art. 16 sek. 1 punkt 49 i CIT-loven, regnes ikke premier for bilforsikring i et beløp som overstiger deres del fastsatt i forholdet hvor beløpet på PLN 150 000 gjenstår til verdien av bilen antatt for forsikringsformål, som skattefradragsberettigede kostnader.

(...) fradragsberettigede kostnader utgjør ikke bilforsikringspremier med et beløp som overstiger deres del fastsatt i forholdet hvor beløpet på PLN 150 000 gjenstår til verdien av bilen antatt for forsikringsformål.

(...) Søker vil være forpliktet til å anvende begrensning angitt i art. 16 sek. 1 punkt 49 i CIT-loven”.

Eksempel 5.

Mr. Adam, som driver sitt eget firma, mottok en bil av bestefaren i 2 år. I mellomtiden var han forpliktet til å betale ansvars- og bilforsikring på PLN 1500 hver. Hvordan vil skattyter vise forsikringskostnadene hvis verdien av kjøretøyet er PLN 230 000, og for forsikringsformål er verdien av kjøretøyet PLN 250 000?

Den sivile ansvarsforsikringen vil bli bokført i KPiR i sin fulle verdi, det vil si et beløp på PLN 1500. AC vil imidlertid kun bestilles til et beløp på PLN 900 i samsvar med forholdet mellom verdien av kjøretøyet og kostnaden for AC-policyen. Beregning: 150 000 / 250 000 × 1 500 = 900.

Leiebil - oppgjør i wFirma.pl-systemet

I wFirma.pl-systemet er det mulig å gjøre opp biler uten behov for å manuelt begrense beløpene i henhold til valgt bruksform. For å kunne gjøre opp kostnadene for en leid bil, legger du den først inn i systemet via fanen: REGISTRER »KJØRETØY» LEGG TIL KJØRETØY. Når det gjelder en låneavtale, i feltet EIERFORM, velg ANNEN, og i BRUK-feltet:

  • BARE FOR BETINGELSER - hvis kjøretøyet kun brukes til forretningsformål;
  • PRIVAT OG DRIFT - dersom skattyter ikke oppfyller vilkårene for avregning av kostnader i hele beløp.

Dette emnet diskuteres i detalj i artikkelen: Legge til et kjøretøy i systemet.

For å bokføre kostnadsfakturaen knyttet til den leide bilen, gå til fanen: UTGIFTER »REGNSKAP» LEGG TIL »MVA FAKTURA. I vinduet som kommer opp fyller du ut data i henhold til faktura, hvor det i feltet UTGIFTSTYPE er merket: KJØP AV DRIVSTOFF TIL BIL eller ANDRE UTGIFTER KNYTTET TIL DEN AKTUELLE BRUK AV KJØRETØYET.

Etter å ha angitt verdien og lagret fakturaen:

  • merverdiavgiftsregisteret vil inneholde 100 % merverdiavgift, og KPiR vil inneholde hele nettoverdien av fakturaen - hvis skattyter oppfyller de nødvendige vilkårene som gir rett til fullt fradrag for bilutgifter;

  • merverdiavgiftsregisteret vil inneholde 50 % merverdiavgift, og KPiR vil inneholde 75 % av summen av nettoverdien og den ikke fratrukket merverdiavgiften – dersom de aktuelle vilkårene ikke er oppfylt.

Men for å bestille forsikringen til det leide kjøretøyet, gå til fanen: UTGIFTER »REGNSKAP» LEGG TIL »FAKTURA (EKSK. MVA), hvor TYPE UTGIFTER: ANDRE UTGIFTER KNYTTET TIL AKTIVITETEN, SUM:

  • total verdi av OC eller NNV;

  • total AC- eller GAP-verdi - hvis verdien av kjøretøyet ikke overstiger PLN 150 000, ellers konverteringsverdien: 150 000 / kjøretøyverdi × AC- eller GAP-verdi.