Parkeringskort ikke bare for berettigede personer

Service-Skatt

Personer med sertifikat for total eller moderat grad av funksjonshemming, innenfor rammen av noen veiforskrifter, ble gitt en konsesjonsbehandling - de ble utstyrt med et parkeringskort, takket være dette kan de nyte godt av privilegiene. Utleveringen av kortet tar sikte på å lette bevegelsen av personer med nedsatt funksjonsevne, spesielt på begrensede og vanskelig tilgjengelige steder, inkludert parkering på s.k. konvolutter. Kan parkeringskortet brukes også av skattytere som driver virksomhet innen omsorg, behandling eller rehabilitering av funksjonshemmede? Svar i artikkelen!

Hva er et parkeringskort?

I vegtrafikkloven presenteres parkeringskort som en spesiell type dokument, utstedt til autoriserte personer, som gir hjemmel til særbehandling på vegen og innenfor denne, innenfor rammen av alminnelig gjeldende forskrifter.

I henhold til art. 8 sek. 1 i nevnte lov: «En funksjonshemmet med parkeringskort, som fører motorvogn merket med dette kortet, kan ikke rette seg etter visse veiskilt om forbud mot ferdsel eller parkering, innenfor det virkeområdet som er angitt i forskriftene jf. i Art. 7 sek. 2".

I henhold til art. 8 sek. 3 ovenfor lovens innehaver av parkeringskortet skal plassere det på et synlig sted foran bilen, vanligvis bak frontruten, på en måte som kan leses av kontrolløren.

Parkeringskort utstedes på grunnlag av en søknad sendt inn av statlige lokale enheter, som er poviat eller kommunale lag for sertifisering av funksjonshemming. Vedtaket om tildeling av parkeringskort utstedes på grunnlag av følgende:

  • funksjonshemmingsattester,

  • sertifikater for funksjonshemming,

  • vedtak om indikasjoner for lettelser og rettigheter.

Siden 2016 er parkeringskort utstedt i Polen også respektert i andre EU-land. Når du reiser til utlandet, bør du imidlertid huske på at veireglene i et gitt land kan avvike litt fra de som er gjeldende i Polen, også når det gjelder spesielle rettigheter for funksjonshemmede.

Skattebetalere som søker om et parkeringskort, for produksjon av det, må betale en offisiell avgift på PLN 21, som betales ved bankoverføring til kontorets konto eller kontant, direkte i kassen til et gitt lokalt kontor.

Parkeringskort - hvem kan få?

I henhold til art. 8 sek. 3a. vegtrafikkloven utstedes parkeringskort på grunnlag av innsendt søknad, henholdsvis:

  • en funksjonshemmet person med betydelig eller moderat grad av funksjonshemming, med betydelig begrenset evne til å bevege seg selvstendig;

  • en funksjonshemmet person under 16 år med betydelig begrenset evne til å bevege seg selvstendig;

  • en institusjon for omsorg, rehabilitering eller utdanning av funksjonshemmede med sterkt begrenset bevegelsesevne.

Start en gratis 30-dagers prøveperiode uten betingelser! Følgelig har anlegget som tar seg av omsorg og rehabilitering av funksjonshemmede også hatt rett til å ha parkeringskort og bruke sine privilegier. Blant anleggene som oppfyller vilkårene for å motta parkeringskort er bl.a.

  • omsorg og utdanningstilbud,

  • sentre som driver med organisering av rehabiliteringsopphold,

  • sanatorier og spa-sykehus,

  • hospits,

  • barneklubber og barnehager,

  • utdanningsinstitusjoner,

  • institusjoner for livslang læring, praksisinstitusjoner og opplærings- og faglige utviklingssentre,

  • psykologiske og pedagogiske klinikker, inkludert spesialistklinikker,

  • spesialskole og utdanningssentre,

  • lærerutdanning og etterutdanningsbedrifter.

Parkeringskort utstedes for et kjøretøy som eies av et gitt anlegg eller for et kjøretøy utlånt til dets behov. Ett kort utstedes for ett kjøretøy.

Parkeringskort - hva skal jeg gjøre for å få det?

Sykepleie- og rehabiliteringssenter for personer med nedsatt funksjonsevne som oppfyller ovennevnte vilkår kan også få parkeringskort. For å få kortet må du:

  1. forberede de riktige dokumentene: bilregistreringsbevis, bekreftelse på betaling av gebyret for utstedelse av kortet (PLN 21);

  2. send inn en søknad om kort til poviat-teamet for bedømmelse av funksjonshemming, kompetent for stedet for sete for anlegget, sammen med andre dokumenter. Søknaden kan bare sendes inn av en person som er autorisert til å representere anlegget;

  3. i tilfelle manglende dokumentasjon, vil bedømmelsesteamet sende et brev der de ber om deres supplering (svaret er 7 dager);

  4. vedtaket sendes per brev innen 30 virkedager fra datoen for innlevering av søknaden. Ved avslag på utstedelse av parkeringskort er det ikke mulig å klage på dette vedtaket;

  5. ved en positiv avgjørelse kan du hente parkeringskortet. For å hente må du ha ID-kort eller pass. Innsamlingen kan utføres av den autoriserte personen som er angitt i søknaden;

  6. det mottatte kortet skal plasseres på et synlig sted foran på kjøretøyet - vanligvis bak frontruten (slik at dataene kan leses).

Parkeringskortet utstedt til anlegget er gyldig i en periode på 3 år fra utstedelsesdatoen.

I henhold til art. 8 sek.5d i vegtrafikkloven, dersom anlegget med parkeringskortet opphører å drive det som ble gitt på grunnlag av det, returneres dokumentet: «ved opphør av bruk av kjøretøyet til transport av funksjonshemmede med vesentlig begrenset evne til å bevege seg selvstendig, enheten som administrerer anlegget, o referert til i art. 8 sek. 3a punkt 3 plikter straks å returnere parkeringskortet til den myndighet som har utstedt det."

Institusjoner som er innehavere av et parkeringskort bør også huske at det mottatte dokumentet mister sin gyldighet ikke bare etter utløpsdatoen, men også ved rapportering om tap av kortet eller ved avvikling av anlegget som kortet til ble utstedt.