Tilsvarer klesvask - når er det termin?

Service

I noen tilfeller plikter arbeidsgiver å gi arbeidstakere vernesko eller arbeidsklær som er passende for arbeidet. Situasjoner der en arbeidstaker kan arbeide i egne klær er tillatt, men dette pålegger en plikt til å betale arbeidstakeren tilsvarende for ødelagte klær. Hvem har rett til klesvaskekvivalenten?

Gi den ansatte arbeidsklær og fottøy

I henhold til art. 237 ledd. 1 i arbeidsloven, er arbeidsgiveren forpliktet til å gi arbeidstakeren gratis arbeidsklær og fottøy som oppfyller vilkårene i polske standarder, hvis:

  • den ansattes klær kan bli skadet eller betydelig tilsmusset eller
  • på grunn av teknologiske, sanitære eller yrkesmessige helse- og sikkerhetskrav.

Det skal huskes at i tillegg til situasjonene nevnt ovenfor, er stillingene som det kreves bruk av verneklær for, angitt av arbeidsgiveren selv gjennom en intern selskapslov.

Lovgiver har imidlertid gitt unntak fra plikten til å stille med fottøy og arbeidstøy – arbeidsgiver kan opprette stillinger hvor arbeidstakere kan bruke, selvfølgelig med deres samtykke, egne arbeidsklær og fottøy som oppfyller kravene til helse og sikkerhet på arbeidsplassen. Dette gjelder imidlertid ikke arbeidsplasser hvor det utføres arbeid knyttet til direkte betjening av maskiner og andre tekniske innretninger eller arbeid som medfører sterk tilsmussing eller forurensning av arbeidsklær og fottøy med kjemiske eller radioaktive midler eller biologisk smittefarlige materialer.

Arbeidsgiver plikter også å sørge for vask og vedlikehold av arbeidstøy. Hvis den ikke er i stand til det, kan den legge denne forpliktelsen på arbeidstakeren. Da må han betale ham en passende kontantekvivalent.

Tilsvarende for vask

Det er mulig at arbeidsgiver ikke er i stand til å holde arbeidstakerens arbeidsklær rent av ulike årsaker. I et slikt tilfelle overføres denne forpliktelsen til arbeidstakeren. Arbeidsgiveren skal betale tilsvarende for vask av arbeidstøy i beløpet til arbeidstakerens kostnader. Ansatte er ikke pålagt å legge frem fakturaer eller regninger som dokumenterer påløpte utgifter, og forskriften angir ikke hvordan tilsvarende skal beregnes. Det bør imidlertid ta hensyn til de faktiske kostnadene som påløper av den ansatte - kostnadene for vaskemidler, verktøy, tidsbruk og arbeid utført av den ansatte. I praksis tildeler gründere et visst beløp, som periodisk - hver måned eller kvartal - betales til den ansatte. Klesvaskekvivalenten endres med prisen på rengjøringsprodukter, vann eller energi.

Arbeidsgiver overvåker uavhengig beløpet på tilsvarende, derfor trenger ikke arbeidstakeren å dokumentere utgiftene som påløper. Det skal imidlertid huskes at arbeidsgiver har rett til å kontrollere om klærne er ordentlig rengjort og om midlene som brukes er hensiktsmessige for klærne.

I tillegg bør arbeidsgiver føre separate journaler over betaling av tilsvarende for hver ansatt.

Ansattes inntekt og kostnadene til entreprenøren

Vaskeekvivalenten utgjør inntekt for den ansatte, men den er fritatt for å bidra til ZUS-bidrag og fra inntektsskatt.

Vaskeekvivalenten er fradragsberettiget da den ikke er oppført i art. 23 i personskatteloven, som inneholder en liste over utgifter som ikke kan anses som kostnader. Betaling av vaskeekvivalenten kan anses å være med det formål å oppnå, opprettholde eller sikre en inntektskilde og derfor kan utgiften klassifiseres som en bedriftskostnad.

Forurensning av klær med kjemikalier

Når det gjelder klær, fottøy og personlig verneutstyr som er forurenset under arbeid med radioaktive, kjemiske eller smittefarlige materialer, plikter arbeidsgiver å angi oppbevaringsstedet. I et slikt tilfelle er det ikke tillatt å betale den ansatte tilsvarende for vask, vedlikehold, dekontaminering eller fjerning av støv. I dette tilfellet må arbeidsgiver selv ta seg av slike klær.